Wilgoć – wróg niewłaściwie przechowanych przedmiotów

Problem z niosącą straty wilgocią może pojawić się w każdej piwnicy – nawet takiej, która została wyposażona w specjalną izolację, mającą chronić ją przed nadmiernie gromadzącymi się skroplinami. Wilgoć nie tylko niesie ze sobą ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia przechowywanych przedmiotów, ale może także skutkować pojawieniem się przykrego zapachu, pleśni oraz grzyba. Co zatem zrobić?

Kłopotliwe objawy wilgoci


Po czym poznać, że w Twojej piwnicy panuje zbyt duża wilgoć? Pierwszym, a zarazem najczęstszym objawem są drobne skropliny wody, pojawiające na ścianach i podłodze – szczególnie w rogach i miejscach załamań. Kolejnym, nierozerwalnie zresztą związanym z pierwszym, jest wystąpienie pleśni i grzybów o charakterystycznym, szaro-brązowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Wilgoć objawia się także na inne sposoby – może to być kałuża lub zaciek na podłodze, będący efektem wody wypływającej ze szczelin i pęknięć w ścianach czy ze styków ścian z podłogą.

Odpadająca tapeta i płytki, złuszczona farba, odklejona wykładzina podłogowa, podnoszący parkiet – to kolejne objawy świadczące, że w piwnicy panuje zbyt duża wilgotność i lepiej nie przechowywać w niej żadnych przedmiotów.

Objawy w zawilgoconej piwnicy:

  • przykry zapach,
  •  skropliny na ścianach lub/i suficie,
  • pleśń oraz grzyby na ścianach lub/i suficie,
  • kałuże wody na podłodze,
  • odpadająca tapeta i płytki,
  • łuszcząca się farba na ścianach,
  • podnoszące deski podłogowe.

Dlaczego tak się dzieje?


Do najczęstszych przyczyn wystąpienia wilgoci w piwnicy należą przede wszystkim: wady drenażu i niewłaściwa (lub brak) izolacja przeciwwilgociowa.

Nie pomagają także:

  • źle zamontowane okna i parapety,
  • niewłaściwa wentylacja,
  • uszkodzony system odprowadzania wody deszczowej,
  • podnoszące się wody gruntowe.

Jest problem, jest rada!


Zawilgoconą piwnicę należy osuszyć, a przechowywane w niej przedmioty – zmagazynować w odpowiednim do tego celu miejscu. Oczywiście najbezpieczniejszym będzie własny magazyn self storage – na pewno znajdziesz taki w Twojej okolicy.

Kangu24.com, Wilgoć – wróg niewłaściwie przechowanych przedmiotów, boks self storage

W zależności od potrzeb, możesz wynająć mały boks o wielkości 1 m2 lub większy – np. 5 m2 czy 20 m2. Rozpiętość gabarytowa jest tak duża, że bez problemu wybierzesz magazyn na swoje przedmioty.

Co ważne, boks możesz wynająć na dowolny czas – 14 dni, jeżeli potrzebujesz przechować coś przez krótki okres lub na czas nieokreślony, jeżeli decydujesz się na stałe magazynowanie. Warto tak postąpić, ponieważ w magazynie self storage masz gwarancję, że żaden z Twoich przedmiotów nie ulegnie uszkodzeniu. Taką pewność daje odpowiedni mikroklimat, jaki panuje w boksach, dopasowany do przechowywania nawet najbardziej wrażliwych artykułów. Jeżeli więc magazynowane przedmioty mają dla Ciebie wartość – materialną lub sentymentalną – to warto o nie odpowiednio zadbać – nawet najlepiej chroniona piwnica niestety nie dorówna własnemu magazynowi w profesjonalnym obiekcie self storage.

📖 Może Cię zainteresować

Twórcza Przestrzeń: Magazyn Dla Twórców i Artystów

Twórcza Przestrzeń: Magazyn Dla Twórców i Artystów

W świecie coraz bardziej dominowanym przez sztuczną inteligencję, algorytmy i cyfryzację – coraz większe znaczenie zyskuje twórczość i kreatywność. To właśnie w tej dziedzinie prym wiodą malarze, rysownicy czy rzeźbiarze. Zazwyczaj podziwiamy jedynie efekt końcowy ich pracy, nieświadomi ilości energii i wysiłku, umiejętności oraz narzędzi poświęconych do wypracowania dzieła. Tym ostatnim właśnie – narzędziom – […]

Eksplorując Przeszłość: Przechowywanie Archiwów i Pamiątek Rodzinnych

Eksplorując Przeszłość: Przechowywanie Archiwów i Pamiątek Rodzinnych

Albumy rodzinne, przechowywane w pudłach czy na półkach są prawdziwą skarbnicą wspomnień – która z każdą upływającą chwilą zyskuje na wartości. Stare, czarno białe zdjęcia, suknia ślubna babci, medale wojskowe dziadka, biżuteria rodziców. Są to nie tylko przedmioty, a przede wszystkim namacalne kawałki historii naszej rodziny. Ich wartość materialna nie ma znaczenia – są dla […]

Gdy sezon na rower dobiega końca – jak zakonserwować i przechować sprzęt

Gdy sezon na rower dobiega końca – jak zakonserwować i przechować sprzęt

Choć Listopad zdaje się być dla nas wyjątkowo delikatny – nie da się ukryć, że sezon zimowy już za pasem. Czy tego chcemy czy nie, wkrótce będziemy zmuszeni pożegnać się z przyjemnymi, ciepłymi promieniami słońca na kilka kolejnych miesięcy. Póki jednak zima odwleka swoje przybycie – miłośnicy jednośladów bawią się w najlepsze! Ci najwytrwalsi nie […]